Treningi na świeżym powietrzu pozwalają lepiej dotlenić organizm. Jednocześnie trzeba pamiętać, że w czasie takiej aktywności skóra jest narażona na zanieczyszczenia, promieniowanie UV, a do tego poci się bardziej niż zwykle i wilgoć powinna być optymalnie odprowadzana. Dziś podpowiemy, jak odpowiednio zadbać o swoją skórę przed aktywnością fizyczną i po niej.
Kiedy używać antyperspirantu i czy można to robić także po aktywności fizycznej?
Bez wątpienia antyperspirant jest najlepszym środkiem przeciw poceniu. Warto go zatem aplikować przed treningiem, po codziennym prysznicu. Co ciekawe okazuje się, że antyperspirant najlepiej działa, gdy jest nałożony na skórę po wieczornej rutynie pielęgnacyjnej. Zatem gdy kąpiesz się lub bierzesz prysznic wieczorem, osusz skórę i wtedy nałóż antyperspirant w sprayu czy też kulce. Rano nie musisz powtarzać tego rytuału.
Musisz wiedzieć, że antyperspirant działa dłużej, nawet do 72 godzin i przez ten czas nie trzeba powtarzać aplikacji po myciu. Tworzy żelową warstwę, która blokuje gruczoły potowe. Z czasem ulega ona ścieraniu i wtedy należy ponowić aplikację. Dotyczy to przede wszystkim antyperspirantów zawierających chlorek glinu. Warto sugerować się zaleceniami producenta danego produktu, bo niektóre można stosować codziennie.
Zwykle nie ma potrzeby, by już po kilku godzinach od użycia antyperspirantu ponawiać aplikację. Zatem po treningu wystarczy po prostu wziąć prysznic. Jeżeli chodzi o pocenie, to należy jeszcze zadbać o noszenie przewiewnej odzieży. Dzięki temu nadmiar wilgoci powstałej w czasie treningu zostanie odprowadzona. Dobrze sprawdza się odzież funkcyjna wykonana z mikrowłókien.
Jak zabezpieczyć swoją skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV przed treningiem na zewnątrz?
Skóra potrzebuje odpowiedniego zabezpieczenia przed treningiem na zewnątrz. Dotyczy to ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV. Warto sięgnąć po krem czy też spray z filtrem SPF. Najlepiej sięgnąć po najwyższy filtr przeciwsłoneczny, który blokuje nawet 98% szkodliwego promieniowania UVB, a także redukuje szkodliwy wpływ promieniowania UVA. Mowa tu o produktach SPF 50+.
Środek ochronny należy aplikować na około 30 minut przed wyjściem na trening. Powinien dobrze się wchłonąć. Należy zatem poczekać chwilę przed nałożeniem odzieży. Krem z filtrem należy nakładać na odsłonięte części ciała, ale warto zabezpieczyć całe ciało. Promieniowanie UV może przenikać przez skórę i przyczyniać się do rozwoju groźnych chorób, w tym nowotworów skóry. Stąd ochrona jest naprawdę istotna.
Gdy na zewnątrz będzie się przebywało dłużej, warto krem z filtrem zabrać ze sobą i aplikować po dwóch lub trzech godzinach, gdyż ochrona zmniejsza się wraz z naturalnymi procesami fizjologicznymi, złuszczaniem się naskórka czy poceniem. Ponadto nigdy nie nakłada się bardzo grubej warstwy kremu, stąd rozsądnie jest ponowić aplikację. Testy dotyczące ochrony prowadzone są w warunkach laboratoryjnych i dotyczą określonej ilości kosmetyku nałożonego na skórę. W rzeczywistości stosuje się go znacznie mniej.
Trzeba jeszcze pamiętać o ochronie skóry głowy. Najlepiej sięgnąć po czapeczkę z daszkiem, która wykonana jest z materiału blokującego szkodliwe promieniowanie UV. Jednocześnie powinien być to materiał, który pozwala skórze oddychać. Dzięki temu w trakcie wysiłku nadmiar potu będzie odprowadzany. Czapeczki z daszkiem mają specjalne panele, opaski pochłaniające wilgoć od wewnętrznej strony, co pomaga w termoregulacji.