Pulsoksymetr dla sportowców – jak monitorować swoją wydolność?

Pulsoksymetry, czyli urządzenia służące do pomiaru saturacji krwi, są standardowo używane w medycynie, zyskują jednak coraz większą popularność również wśród sportowców. Wykonywanie pomiarów, a następnie ich interpretacja mogą bowiem pomóc w poprawie wydolności i osiąganiu coraz lepszych wyników. Do czego konkretnie może przydać się pulsoksymetr osobom trenującym?

Jak pulsoksymetr wspiera sportowców?

Pulsoksymetr to niewielkie urządzenie, przypominające klips, które służy do monitorowania saturacji, natlenienia krwi oraz mierzenia tętna. Czy takie pomiary są niezbędne u sportowców? Odpowiednia ilość tlenu we krwi jest kluczowa dla wydolności – a ta, jak wiadomo, wpływa na osiągane w sporcie wyniki. W jaki sposób pulsoksymetr przydaje się sportowcom?

  • Pulsoksymetr monitoruje saturację krwi w czasie treningu

Dzięki temu sportowcy mogą przeanalizować i zrozumieć, jak zachowuje się ich organizm w trakcie intensywnych treningów i dostosować ich tempo do jego możliwości.

  • Pulsoksymetr analizuje adaptację organizmu na dużych wysokościach

Aby poprawić wydolność tlenową organizmu, wielu sportowców decyduje się na przeprowadzanie niektórych treningów na dużych wysokościach. Pulsoksymetr jest wówczas niezbędny, aby śledzić, jak organizm adaptuje się do warunków niskiego tlenu. Pomiary z pulsoksymetru mogą być wówczas wskazaniem do podania dodatkowego tlenu.

  • Pulsoksymetr pomaga w ocenie regeneracji organizmu po treningu

Pomiar saturacji pozwala sportowcom ocenić, jak dobrze ich organizm regeneruje się po intensywnym wysiłku. Spadki SpO2 po treningu mogą wskazywać na potrzebę dłuższego okresu odpoczynku lub zmiany planu treningowego.

Jak używać pulsoksymetru, trenując sport?

Pulsoksymetr oblicza różnicę między długościami fal niewidocznego światła podczerwonego i widzialnego czerwonego światła, aby określić zawartość tlenu we krwi. Kiedy wykonywać pomiary? W przypadku sportowców ważne jest wykorzystywanie pulsoksymetru w różnych warunkach – zarówno od razu po treningu, jak i w jego trakcie, a także chwilę po. Analiza wyników daje obraz tego, jak organizm reaguje na treningi i ile czasu potrzebuje na regenerację.

Zobacz:  Wybieramy zegarek sportowy idealny na basen

Aby przeprowadzić pomiar prawidłowo, należy umieścić w pulsoksymetrze czysty, suchy palec i przez chwilę pozostać bez ruchu. Na wyświetlaczu po krótkiej chwili pojawi się wynik. Jak należy go zinterpretować? Normalne wartości SpO2 u zdrowych osób wynoszą od 95% do 100%. Sportowcy trenujący na wysokościach mogą mieć nieco obniżone SpO2, natomiast wynik poniżej 90% jest wskazaniem do natychmiastowej konsultacji z lekarzem – oznacza bowiem poważne niedotlenienie organizmu.

Czy pulsoksymetru mogą używać sportowcy amatorzy, czy jest to sprzęt zarezerwowany wyłącznie dla profesjonalistów? Pomiary natlenienia krwi zwiększają świadomość na temat stanu swojego organizmu, pomaga dostosować treningi i regenerację, a co za tym idzie – poprawić swoje osiągi. Tego oczekują nie tylko profesjonaliści, ale także osoby trenujące amatorsko. Odpowiedź jest więc prosta – pulsoksymetr to świetne urządzenie dla każdej osoby, która uprawia sport!

Share this article
Shareable URL
Prev Post

ACUVUE dla astygmatyzmu – jak soczewki toryczne mogą poprawić Twoje widzenie?

Next Post

Tłuszcze trans: ukryty zabójca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next