Złamania kości powszechnie występują zarówno w niedojrzałym układzie kostnym u dzieci, jak i u osób w podeszłym wieku, które zmagają się z osteoporozą. Leczenie polega na ustawieniu kości w prawidłowy sposób i unieruchomieniu ich do czasu zrośnięcia się. Aby przyspieszyć ten proces i okres powrotu do pełnej sprawności przede wszystkim należy stosować się do wszystkich zaleceń lekarza i fizjoterapeuty. Dowiedz się, co wpływa na to, jak przebiega proces gojenia kości.
1. Co przyspiesza leczenie złamań?
2. Exogen – nieinwazyjna terapia ubytków kostnych
Złamanie kości piszczelowej, promieniowej czy też łokciowej należy do najczęściej występujących urazów ortopedycznych. Ich leczenie polega na złożeniu kości i unieruchomieniu jej gipsem, w którym pacjent chodzi przez kilka tygodni. Po tym okresie może stopniowo wracać do codziennej aktywności. Niestety, niekiedy leczenie złamań kości trwa dłużej i wiąże się z długotrwałym odczuwaniem bólu. W takich przypadkach przyspieszanie zrostu kości jest możliwe na różne sposoby. Dowiedz się więcej, jak szybciej wyleczyć złamanie.
Co przyspiesza leczenie złamań?
W przypadku wydłużonego okresu leczenia złamań kości warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się swojej diecie i krążeniu krwi. U osób niedożywionych z niewydolnością krążenia organizm ma trudności z odbudową tkanki kostnej z powodu niedoboru składników odżywczych. Po złamaniu należy zatem zadbać o spożywanie odpowiedniej ilości wapnia, który tworzy mocne kości, a także witaminy D, której organizm potrzebuje, by przyswoić wapń. W przypadku zaburzeń krążenia powinno się je wspierać poprzez stosowanie odpowiedniego leczenia angiologicznego i kardiologicznego w formie farmakologii. Do aktywności fizycznej poprawiającej ukrwienie kończyn można powrócić dopiero do zdjęciu gipsu. Ponadto u osób z zaburzeniami krążenia można zastosować terapię Exogen. Jakie jest jej działanie?
Exogen – nieinwazyjna terapia ubytków kostnych
W przypadku pewnych grup pacjentów standardowe leczenie złamań trwa dłużej, dlatego zastosowanie terapii Exogen jest dla nich nadzieją na skrócenie czasu niezbędnego do odzyskania sprawności. Ultradźwięki w nieinwazyjny sposób stymulują trudno gojące się kości do budowy nowych komórek. Dzięki temu terapia wspiera leczenie świeżych złamań oraz kości, które nie zagoiły się w przewidywanym czasie. Zabiegi należy powtarzać raz dziennie przez 20 minut przez okres 1-2 miesięcy w zależności od tego, która kość wymaga leczenia. Przykładowo, złamanie kości promieniowej i kości łokciowej goi się krócej niż złamanie kości udowej.