Pełne, wyraźnie zaznaczone piersi to jeden z najważniejszych atrybutów kobiecości, symbol piękna i atrakcyjności – przynajmniej według klasycznego kanonu piękna. Z kolei klatka piersiowa mężczyzny powinna być zupełnym przeciwieństwem budowy kobiecej – umięśniona, twarda, bez nadprogramowego tłuszczu czy tkanki gruczołowej
Niestety, często zdarza się, że tors odbiega od estetycznych standardów. Przerost tkanki tłuszczowej lub gruczołu sutkowego, odpowiedzialny za tzw. „męski biust”, może powodować poważne kompleksy, brak akceptacji i obniżenie samooceny, a w konsekwencji nawet stany depresyjne. Całe szczęście, ginekomastii można się pozbyć – w bezpieczny i niemal bezbolesny sposób.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Czym jest ginekomastia?
- Jakie są rodzaje ginekomastii?
- Jakie są przyczyny ginekomastii?
- Jak wygląda usuwanie ginekomastii?
- Jak może zmienić się Twoje życie po usunięciu ginekomastii?
Ginekomastia – wstydliwy problem
Nagromadzenie tkanki tłuszczowej w okolicy klatki piersiowej to problem, z którym zmaga się wielu mężczyzn. Tors, który wyglądem przypomina kobiece piersi, wyraźnie się odznacza – nawet pod ubraniami – i jest trudny do ukrycia. Co więcej, zwykle bardzo ciężko jest się go pozbyć i nawet intensywne treningi i zmiany diety nie pomagają.
Niestety w wielu grupach wygląd mężczyzn dotkniętych ginekomastią często jest powodem stygmatyzacji i ma przykre konsekwencje na tle rówieśniczym, seksualnym, a w niektórych przypadkach nawet zawodowym.
Czym jest ginekomastia?
Ginekomastia to przerost tkanki tłuszczowej, gruczołowej lub włóknistej na klatce piersiowej. Problem ten dotyka niemal połowy, bo około 40% mężczyzn i może objawić się w różnym wieku – od nastoletniego po dojrzały.
Podstawowym objawem ginekomastii jest powiększenie piersi u mężczyzny. Najczęściej problem ten dotyka obu piersi, jednak czasem obserwuje się również ginekomastię jednostronną lub niesymetryczną (jedna pierś powiększona jest zdecydowanie bardziej niż druga). U części mężczyzn mogą występować też takie objawy dodatkowe jak tkliwość oraz nadwrażliwość piersi, co dodatkowo powoduje dyskomfort i pogarsza jakość życia.
Jakie są rodzaje ginekomastii?
Ze względu na rodzaj tkanki, z jakiej zbudowana jest okolica przerośniętych piersi, wyróżnia się 3 podstawowe rodzaje ginekomastii:
- Ginekomastia tłuszczowa (lipomastia, tzw. ginekomastia rzekoma) – w tym przypadku w obrębie torsu nagromadzona jest głównie tkanka tłuszczowa, czasem z niewielkim udziałem tkanki włóknistej. To często występujący rodzaj ginekomastii, zwykle powiązany z nadwagą i otyłością.
- Ginekomastię gruczołową – za przerost piersi odpowiedzialna jest tkanka gruczołowa, którą, po usunięciu przez chirurga, należy poddać badaniu histopatologicznemu.
- Ginekomastię mieszaną – w piersiach występuje zarówno nadmiar tkanki tłuszczowej, jak i przerośnięty gruczoł.
Określenie rodzaju ginekomastii jest niezbędne do zaplanowania postępowania medycznego. Typ tkanki określa się m.in. na podstawie diagnostyki USG oraz na podstawie wyników badań hormonalnych.
Jakie są przyczyny ginekomastii?
Jedną z podstawowych przyczyn ginekomastii są wahania hormonalne (zbyt wysoki poziom estrogenów i zbyt niski poziom testosteronu). Stany te występują naturalnie w trakcie życia i w pewnych momentach mogą być bardzo nasilone, przykładowo:
- Okres dojrzewania u chłopców. Ginekomastia młodzieńcza to fizjologiczne, normalne zjawisko, które pojawia się w okresie dojrzewania i spowodowane jest działaniem hormonów, wyjątkowo aktywnych w tym czasie. Powiększone piersi znikają samoistnie u około 60% mężczyzn, po zakończeniu okresu dojrzewania i osiągnięciu równowagi hormonalnej. U pozostałych 40% ginekomastia młodzieńcza zmienia się w tłuszczową lub gruczołową.
- Andropauza u dojrzałych mężczyzn. Do męskiego przekwitania dochodzi zwykle pomiędzy 40 a 60 rokiem życia. W tym okresie również dochodzi do zaawansowanych zmian w zakresie gospodarki hormonalnej, co przekłada się na przebudowę tkanki w obrębie tkanki piersiowej w okolicy sutków.
- Choroby nerek lub wątroby, uniemożliwiające właściwy metabolizm hormonów płciowych powodują zaburzenia endokrynologiczne.
- Przyjmowanie niektóeych leków, przede wszystkim preparatów na niepłodność, nadciśnienie czy chorobę wrzodową żołądka. Ginekomastia może pojawić się również na skutek przyjmowania anabolików.
Ginekomastia może występować również jako skutek nadwagi lub otyłości, co widzimy szczególnie często obecnie, w okresie po lockdownie, gdy znaczna część ludzi znacząco zmniejszyła ilość wysiłku fizycznego. Skłonność do tycia występuje również u ozdrowieńców COVID-19, gdyż często w pierwszych miesiącach po wyleczeniu występuje u nich ograniczenie wydolności fizycznej oraz zmęczenie.
Jak wygląda leczenie ginekomastii?
Leczenie ginekomastii uzależnione jest od jej rodzaju oraz przyczyn. Jeżeli przerost piersi pojawił się na skutek choroby, np. niewydolności nerek czy marskości wątroby, konieczne jest jej leczenie. Uregulowanie poziomu hormonów zwykle skutkuje cofnięciem się ginekomastii.
W pozostałych przypadkach, kiedy ginekomastia pojawia się na skutek nadwagi lub niemożliwe jest ustalenie jej przyczyn (ginekomastia idiopatyczna to nawet około 50% wszystkich przypadków), stosuje się zabiegi medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej (po ustaleniu typu tkanki, która powoduje przerost piersi).
W przypadku ginekomastii tłuszczowej najczęściej przeprowadza się zabieg liposukcji, czyli odessania nadmiarowej tkanki tłuszczowej. Liposukcja przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, z sedacją dożylną (bez narkozy). Zabieg trwa zaledwie 60-90 minut, a wkrótce po jego zakończeniu można bezpiecznie wrócić do domu. Liposukcja nie pozostawia widocznych blizn (podczas zabiegu wykonuje się dwa niewielkie, kilkumilimetrowe nacięcia), a jej efektami można cieszyć się niemal od razu po opuszczeniu kliniki – chociaż ostateczny kształt torsu widoczny jest po kilku miesiącach (po całkowitym zaniku opuchlizny).
Szczególnie skutecznym rodzajem liposukcji, przeprowadzanym u pacjentów z ginekomastią tłuszczową, jest VaserLipo® – liposukcja ultradźwiękowa, uznawana za jedną z najbezpieczniejszych i najmniej inwazyjnych, którą przeprowadzają najlepsze kliniki chirurgii estetycznej, takie jak Centrum Liposukcji – specjalizujące się w modelowaniu sylwetki i oferujące aż 10 rodzajów liposukcji.
Ginekomastia gruczołowa wymaga niewielkiego zabiegu chirurgicznego, polegającego na wycięciu przerośniętej tkanki. Zabieg trwa około godziny i, podobnie jak liposukcja, przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym (pacjent może zdecydować się również na dożylną sedację). Wkrótce po jego zakończeniu można wrócić do domu. Po usunięciu gruczołu pobieraną tkankę kieruje się na badanie histopatologiczne.
Efekty usunięcia ginekomastii gruczołowej widoczne są od razu po zbiegu, jednak ich ostateczny kształt obserwować można po ustąpieniu opuchlizny.
W ginekomastii mieszanej łączy się powyższe techniki – liposukcji i chirurgicznego usunięcia gruczołu. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym (i sedacji). Trwa nieco dłużej niż, bo około 2-3 godziny, jednak po jego zakończeniu pacjent może wrócić do domu.
Usunięcie ginekomastii – nowa jakość życia
Ginekomastia to problem, który potrafi znacząco obniżyć jakość życia. U młodych mężczyzn powoduje brak akceptacji, a nawet wyśmiewanie, dręczenie czy wykluczenie z grupy rówieśniczej. Niestety jest to częste zjawisko, szczególnie w konserwatywnych, zamkniętych społeczeństwach i zwykle wynika z niskiego poziomu edukacji. Zabieg usuwania ginekomastii może uchronić młodych pacjentów przed wieloma przykrościami i pozwala im na spokojne i szczęśliwe wejście w dorosłość.
U dojrzałych mężczyzn ginekomastia wiąże się z wieloma problemami natury osobistej. Przerośnięte piersi odpowiadają za niechęć do nawiązywania bliskich relacji, osłabienie libido i unikanie zbliżeń. Odzyskanie klasycznie atrakcyjnego torsu pozwala odbudować pewność siebie oraz przyjemność, jaka płynie z bliskości i seksu.
Obecnie zabiegi usunięcia ginekomastii są mało inwazyjne, bezpieczne, krótkie, a efekty mogą być spektakularne i pojawiają się szybko. Są też szeroko dostępne, warto jednak pamiętać, że zawsze ważnym jest wybór właściwych specjalistów, którzy mają odpowiednie doświadczenie w ich wykonywaniu.
Zdjęcie przed i po usunięciu ginekomastii w podwarszawskim Centrum Liposukcji