Biała dieta po wybielaniu zębów – co jeść, a czego unikać?

Wybielanie zębów to skuteczna metoda na poprawę estetyki uśmiechu, jednak aby utrzymać jego efekt jak najdłużej, konieczne jest przestrzeganie odpowiedniej diety, która pozwala zapobiec ponownemu zabrudzeniu szkliwa. Sprawdź, co można jeść po wybielaniu zębów, a czego należy unikać, aby cieszyć się nowym uśmiechem przez długi czas.

Czym jest biała dieta i po co się ją stosuje?

Biała dieta to plan żywieniowy, który zalecany jest przez dentystów wykonujących wybielanie zębów w Warszawie i każdym innym mieście. Jej głównym celem jest minimalizacja ryzyka powstawania przebarwień. Biała dieta zalecana jest po wybielaniu dlatego, że szkliwo może być wówczas bardziej podatne na wchłanianie barwników z pożywienia. Z tego względu bardzo ważne jest spożywanie jedynie produktów w jasnych kolorach, które nie będą miały wpływu na barwę zębów. Biała dieta przy wybielaniu nakładkowym to także sposób na ochronę wrażliwych zębów przed nadmiernym podrażnieniem.

Co jeść po wybielaniu zębów, a czego unikać?

Biała dieta swoją nazwę zawdzięcza kolorowi produktów, z jakich powinna się składać. Należą do nich między innymi białe pieczywo, ryż i makaron, które są neutralne pod względem barwy i nie stanowią zagrożenia dla świeżo wybielonych zębów. Jeśli chodzi o warzywa i owoce, można spożywać ziemniaki, białą kapustę, pietruszkę korzeniową, ogórki bez skóry, banany, obrane jabłka lub gruszki, czyli produkty, które nie zawierają dużej ilości kwasów i intensywnych barwników. 

Bezpiecznym wyborem po wybielaniu są również produkty mleczne takie jak kefir, jogurt naturalny oraz mleko, a także białe mięso kurczaka, indyka czy ryb.

Biała dieta po wybielaniu zębów powinna wykluczać : 

  • buraki, pomidory, paprykę, ciemne jagody, zawierające naturalne barwniki, które łatwo wnikają w szkliwo,
  • napoje takie jak kawa, czarna herbata, czerwone wino oraz soki z ciemnych owoców, 
  • ciemne produkty zbożowe, takie jak pełnoziarniste pieczywo czy makarony.
Zobacz:  Czy kurczak jest zdrowy? 6 mitów na temat drobiu

Warto także zrezygnować z jedzenia żółtek jaj czy ciemnych serów, które mogą powodować przebarwienia. Ogólne zalecenia przekazywane przez dentystów wykonujących zabieg wybielania zębów polegają na tym, aby po jego przeprowadzeniu spożywać pokarmy i pić napoje wyłącznie w białym lub kremowym kolorze.

Ile czasu powinna trwać biała dieta?

Pierwsze 48 godzin po zabiegu to najważniejszy czas, w którym zęby są najbardziej wrażliwe i narażone na przebarwienia. To wtedy należy restrykcyjnie przestrzegać zasad białej diety. Warto jednak pamiętać, że dla utrwalenia efektu wybielania powinna ona być stosowana przez kolejnych 7 do 14 dni. Dzięki temu można znacznie zmniejszyć ryzyko wchłonięcia barwników, a efekt wybielania utrzyma się dłużej.

Jakie są inne zalecenia po wybielaniu zębów poza białą dietą?

Biała dieta to niejedyne zalecenie po wybielaniu zębów. Oprócz niej, chcąc zachować śnieżnobiały uśmiech na dłużej, warto unikać palenia papierosów, które mogą nie tylko przebarwiać zęby, ale także wpływać na ich zdrowie. Wszelkie napoje mogące prowadzić do ponownych plam na zębach, takie jak sok porzeczkowy, kawa czy alkohol, najlepiej spożywać przez słomkę, która minimalizuje kontakt płynów z powierzchnią szkliwa. Należy także pamiętać o codziennej higienie jamy ustnej – regularne mycie zębów oraz stosowanie past wybielających pomoże utrzymać efekty zabiegu i zapobiec ponownym przebarwieniom.

Biała dieta po wybielaniu zębów to jeden z najważniejszych elementów mających wpływ na utrzymanie efektu i ochronę wrażliwych zębów przed przebarwieniami. Spożywanie odpowiednich produktów, takich jak białe pieczywo, warzywa o jasnej barwie czy białe mięso, pomoże Ci zachować estetyczny wygląd uzębienia na dłużej.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Czy można jeść tylko mięso i przeżyć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next