Na rynku dostępny jest dość szeroki przekrój złączy audio, z których część używana jest do przesyłu dźwięku w formacie analogowym, a część — cyfrowym. Które złącza cyfrowe oraz złącza analogowe cieszą się szczególną popularnością? W tym artykule odpowiemy na to pytanie!
Rodzaje złączy do sprzętu audio: cyfrowe czy analogowe?
Pomimo gwałtownie postępującego rozwoju technologicznego, w dalszym ciągu prym wiodą przede wszystkim rozwiązania do transmisji sygnałów analogowych. Zanim sprawdzimy, jakie złącza są do tego celu wykorzystywane w świecie audio, wyjaśnijmy pokrótce, czym w zasadzie się różnią rodzaje złączy analogowe od cyfrowych:
- Złącza analogowe przenoszą sygnał w postaci ciągłej fali, której wartość płynnie się zmienia, w związku z czym są podatne na zakłócenia elektromagnetyczne. Sygnał może przez nie tracić jakość na większych odległościach. Z tego powodu też istotna jest jakość przewodów, pozwalająca ograniczyć straty sygnału.
- Złącza cyfrowe natomiast przesyłają dane w postaci zer i jedynek. Dzięki temu są znacznie bardziej odporne na zakłócenia i zachowują wysoką jakość transmisji nawet na większe odległości. Cechują się one możliwością jednoczesnego przesyłania obrazu, dźwięku oraz dodatkowych danych sterujących, jednak wymagają układów odpowiedzialnych za kodowanie i dekodowanie przesyłanego sygnału.
Złącza audio: rodzaje analogowe złącz
Jakie rozwiązania wykorzystywane są w technice audio w przypadku konieczności wysyłania sygnałów analogowych? Najpopularniejsze rozwiązania to bez wątpienia tzw. jacki. Duży jack to rozwiązania najczęściej stosowane w profesjonalnym sprzęcie studyjnym i instrumentach muzycznych. Kable z tą końcówką wykorzystywane też są czasem jako przewody do kolumn głośnikowych. Jej większy rozmiar oraz prosta, ale solidna budowa gwarantują stabilność połączenia, niektóre warianty jacków 6,3 mm zapewniają również lepsze połączenia symetryczne (wersja TRS). Natomiast mniejsze jacki wykorzystywane są w laptopach, głośnikach czy też urządzeniach przenośnych starszej daty, takich jak odtwarzacze MP4.

Mówiąc o analogowej transmisji danych, nie można nie wspomnieć o złączach typu RCA, popularnie znanych jako Cinch. Złącza RCA wykorzystywane są już od ponad pół wieku, a używa się ich do podłączania domowych zestawów audio i wykonywania połączeń pomiędzy kolumnami głośnikowi, czy też przy pracy z urządzeniami takimi jak projektory. Chociaż RCA Cinch jest stosunkowo odporny na uszkodzenia mechaniczne (solidnie zbudowany pin sygnałowy), gorzej sprawdza się na dłuższe dystanse. Wynika to z przesyłania sygnałów niesymetrycznych, bardziej podatnych na zakłócenia.
Cyfrowe rodzaje wejść audio
Co natomiast znajdziemy, sprawdzając złącza audio, w których sygnał przesyłany jest w formacie cyfrowym? Z pewnością warto mieć na uwadze złącze SpeakON — to wysoce profesjonalny, wysokiej klasy sprzęt, który przystosowany jest do wysyłania sygnałów o dużej mocy nawet na duże odległości. Inne popularne złącze to XLR — cieszy się szerokim zakresem zastosowań w branży muzycznej w szczególności dzięki mocnej budowie. Złącze XLR wyposażone jest też dodatkowe zabezpieczenia, chroniące kabel przed przypadkowym rozłączeniem.

Z mniej profesjonalnych rozwiązań warto mieć na uwadze popularne, wielofunkcyjne kable USB-C, które mogą służyć nie tylko do przesyłu danych pomiędzy urządzeniami audio, ale i także służyć jako przewód do ładowarki. Uniwersalnością odznacza się również złącze HDMI, przydatne zarówno w przypadku sygnału audio, jak i do przesyłu obrazu. Jeżeli zaś interesuje cię porządne złącze do Twojego kina domowego, sprawdź rozwiązania typu Toslink. Ten przewód przesyła dźwięk jako impulsy świetlne, obsługując wysokiej jakości standard S/PDIF (skrót od Sony/Philips Digital Interface Format), zapewniający znakomite wrażenia audio. Nic więc dziwnego, że wtyk ten staje się powoli standardem w kwestii łączenia
Wysokiej jakości rodzaje podłączeń głośników
Chcesz nabyć któreś z powyższych złącz, w znakomitej jakości? Koniecznie sprawdź asortyment sklepów takich jak PCKLIPER. Bez problemu znajdziesz tam przewód, który pozwoli Ci uzyskać znakomitą jakość dźwięku w Twoich słuchawkach, kinie domowym, czy sprzęcie studyjnym, niezależnie od tego, czy interesują Cię głównie cyfrowe rodzaje złączy, obsługujące np. standard S/PDIF, czy też, gdy polujesz na rozwiązania analogowe!