Niezawodny budulec mięśni – najciekawsze fakty na temat odżywek białkowych

Young man and woman indoor gym relaxing taking a break – sport, training, relaxing concept

Chyba każdy z nas słyszał, że odżywki białkowe to jeden z lepszych sposobów na szybszą rozbudowę masy mięśniowej. Czy wiesz, jak i kiedy przyjmować takie preparaty, aby osiągnąć upragnione efekty? Poznaj najważniejsze ciekawostki na temat odżywek białkowych.

Odżywki białkowe pomagają sportowcom, ale czy każdy zawodowiec powinien po nie sięgać?

Czy wiesz, że większość odżywek jest pozyskiwania z białka serwatkowego pochodzącego z mleka? Suplementy diety dla sportowców wcale nie są laboratoryjnym wytworem – to naturalne produkty, które nie powinny w żaden sposób nam zaszkodzić. Na rynku można spotkać także białko kazeinowe pozyskiwane z albuminy jaja. Łatwo przyswajalne substancje składają się m.in. z aminokwasów, hormonów oraz enzymów, które są nam potrzebne zarówno podczas treningu, jak i w trakcie odpoczynku. Odżywki białkowe mogą pomoc wszystkim zawodowcom oraz sportowcom-amatorom, uprawiających dyscypliny bazujące na szybkości, silne, zwinności, czy wytrzymałości. Jeśli w Twojej konkurencji liczy się wyłącznie precyzja, to suplementy z białkiem prawdopodobnie nie będą Ci potrzebne.

Podstawowe rodzaje odżywek białkowych

Na rynku dostępne są białka serwatkowe i kazeinowe. Większość sportowców sięga po te pierwsze, ze względu na ich wysoką wartość odżywczą i dobrą przyswajalność. Preparaty z albuminy jaj słabiej się wchłaniają, przez co okazują się mniej wydajne. Odżywki białkowe z serwatki mogą przybrać jedną z trzech form:

  • Koncentratu,
  • Izolatu,
  • Hydroizolatu.

Koncentraty wyróżniają się bardzo wysoką zawartością białka, ale mają też wady – w tym suplemencie znajdziemy cholesterol, tłuszcz i laktozę. Co prawda są to niewielkie ilości niepożądanych składników, jednak osoby szczególnie dbające o swoją dietę mogą zamienić koncentrat na izolat, który zawiera jeszcze więcej białka. Najlepszą substancją na rynku jest hydroizolat – choć należy pamiętać, że ta forma jest też zdecydowanie najdroższa.

Przed czy po treningu – kiedy lepiej pić odżywki białkowe?

Prawidłowe przyjmowanie odżywek białkowych okazuje się dość złożonym procesem. Po pierwsze, dawki tego preparatu zawsze należy dostosować do indywidualnych wymagań. Porcje najlepiej przeliczać na masę zawodnika. Wielu sportowców decyduje się na przyjmowanie 1,5-2 g preparatu na jeden kilogram masy ciała. Dla osób redukujących tkankę tłuszczową zaleca się odrobinę wyższe porcje. Pamiętaj! Większe ilości białka wcale nie spowodują, że nasze mięśnie będą bardziej imponujące. W procesie budowy masy ważna jest cierpliwość i jakość treningu, a nie nadmierna suplementacja. Odżywki białkowe można przyjmować zarówno przed, jak i po ćwiczeniach – liczy się jedynie to, by przestrzegać ustalonych dawek i pamiętać o specjalnej diecie.

Zobacz:  Woda proteinowa - czy to ma sens?

Odżywka jako element codziennej diety? To możliwe!

Popijanie szejków białkowych to jeden z najpopularniejszych sposobów przyjmowania odżywek, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić do swojej diety trochę różnorodności. Czy wiesz, że zwykłe odżywki białkowe możemy wykorzystywać jako:

  • Zamiennik mąki,
  • Składnik deseru,
  • Zagęstnik owocowego koktajlu?

Struktura odżywki białkowej przypomina mąkę, dlatego zmieszanie obu proszków nie zepsuje słodkich wypieków. Białko może posłużyć do przygotowania naleśników, czy gofrów. Warto dodawać je do owsianki lub połączyć z niewielką ilością wody, by stworzyć słodką polewę. Odżywka może być składnikiem smacznych i pożywnych koktajli owocowych, które odbudują nasze siły po treningu.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Terapia testosteronem – Czy można samodzielne odstawić TRT

Next Post

Przekąski pełne białka: 5 sposobów na wykorzystanie odżywki białkowej w kuchni

Comments 1
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next