Czym jest prawo i co warto o nim wiedzieć?

Słowo “prawo” przewija się w naszych rozmowach niemal każdego dnia. Często oznacza ono co innego. W jednych sytuacjach chodzi o działanie zgodne z przepisami, w innych o obowiązujące w danej kulturze zwyczaje. Czym naprawdę jest prawo i jak działa?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • czym jest prawo
  • jak działa Internetowy System Aktów Prawnych
  • czy warto studiować prawo

Prawo to bardzo szerokie pojęcie, dlatego warto dokładnie mu się przyjrzeć, aby wiedzieć o czym mówimy na co dzień. Co warto wiedzieć o prawie? Kiedy prawo może nam się przydać w życiu?

Czym jest prawo?

Prawo to bardzo szerokie pojęcie. W ujęciu przedmiotowym prawo można określić jako ogół praw i obowiązków adresatów prawa. 

Prawo w ujęciu podmiotowym to prawo do czegoś, np. prawo do życia, prawo do zabezpieczenia społecznego, prawo do pracy. Wśród takich praw możemy wyróżnić prawa o charakterze społecznym, ekonomicznym i politycznym.

Możemy wyróżnić różne gałęzie prawa. Najważniejsze to podział na prawo wewnętrze, prawo międzynarodowe oraz prawo unijne. Prawo wewnętrzne z kolei możemy podzielić na prawo prywatne i publiczne. Prawo prywatne, to prawo cywilne, prawo pracy, prawo rodzinne i opiekuńcze, prawo spółek handlowych, prawo spółdzielcze, prawo własności intelektualnej, prawo wekslowe i czekowe, prawo przewozowe, prawo prywatne międzynarodowe. prawo publiczne to z kolei prawo konstytucyjne, prawo karne, prawo administracyjne, prawo finansowe, prawo procesowe. Każde z tych praw możemy jeszcze podzielić na mniejsze gałęzie.

Źródłem prawa są głównie akty prawne, takie jak akty prawa stanowionego (konstytucje, ustawy, rozporządzenia, uchwały, zarządzenia, kodeksy itp.). Są one publikowane np. w Dzienniku Ustaw. Źródłami prawa mogą być również wcześniejsze orzeczenia sądowe (precedensy), zwyczaje, wszelkiego rodzaju umowy, traktaty, układy, konwencje, przymierza, pakty, konkordaty, porozumienia, karty, deklaracje, układy zbiorowe pracy itp.. Jako źródło prawa mogą być uważane także poglądy i opinie uczonych w prawie, w niektórych państwach święte księgi (np. Koran), nakazy rozumu, poczucie słuszności i zasadności albo odwieczne prawa boskie lub prawa przyrody. 

Zobacz:  Jak zostać bohaterem domowych napraw (i zaimponować teściowej)

Internetowy system aktów prawnych – tam sprawdzisz, czy działasz na podstawie obowiązującego prawa

Ponieważ źródeł prawa jest dużo i często ulegają one zmianom, często zachodzi konieczność sprawdzenia obowiązującego stanu w wymiarze sprawiedliwości. Jest to szczególnie istotne np. przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Z pomocą przyjść może nam Internetowy System Aktów Prawnych (ISAP). Jest to system informacji prawnej redagowany przez sejmowych specjalistów. Zawiera opisy bibliograficzne i teksty aktów prawnych opublikowanych w Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim, wydawanych przez Rządowe Centrum Legislacji.

Możemy tam znaleźć ujednolicone teksty wszelkich ustaw, kodeksów i rozporządzeń. Dzięki temu będziemy na bieżąco z prawodawstwem polskim. Jeśli chodzi o prawo obowiązujące w Unii Europejskiej musimy posłużyć się analogicznymi systemami dostępnymi dla unijnego prawodawstwa. 

Czy warto studiować prawo? Prawo karne, prawo finansowe – jakie kierunki są modne?

Jeśli od najmłodszych lat interesuje nas prawo, warto zainteresować się studiami w tym kierunku (więcej informacji np. pod linkiem https://www.wsb-nlu.edu.pl/pl/prawo). Jest to interesujący wybór nie tylko dla osób chcących pracować później jako prawnik, sędzia, prokurator, adwokat czy notariusz. Studia prawnicze mogą być przydatne w wielu innych gałęziach biznesu. Prawo finansowe może nam się przydać w pracy w branży finansów, bankowości czy handlu. Podczas prowadzenia biznesu znajomość przepisów prawa i umiejętność ich interpretacji może być również bezcenna. Znajomość podstaw prawa przydaje się również w codziennym życiu, chociażby przy podpisywaniu wszelkiego rodzaju umów, nie mówiąc o znajomości Konstytucji RP i tego, jak działa państwo i system wyborczy. Ponieważ w edukacji podstawowej i średniej niestety nie przywiązuje się z naszym kraju do tego dużej wagi, wart zainteresować się poszerzeniem tej wiedzy w ramach studiów. Nie muszą to też od razu być studia prawnicze, gdyż podstawy prawa są przedmiotem obecnym na wielu kierunkach wyższych uczelni.

Zobacz:  Najlepsze filmy o II wojnie światowej, które musisz zobaczyć

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Trening mięśni na basenie: jak pływanie pomaga w budowaniu masy mięśniowej

Next Post

Zdrowotne zagrożenia związane z posiadaniem kominka w domu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next